RSS
piątek, 29 marca 2013
Początek partii szachowej nazywamy debiutem. Są to pierwsze posunięcia, które mają na celu przygotować nasze bierki do dalszej gry. Istnieją trzy podstawowe grupy debiutów szachowych: debiuty otwarte, półotwarte i zamknięte. Każda z tych grup charakteryzuje się inną specyfiką prowadzenia pojedynku szachowego. W niniejszym artykule pragnę szerzej omówić wszystkie niuanse związane z tymi trzema grupami.

Szachy na szachownicy

Zanim jednak przejdę do dokładnej analizy należy poznać podstawowe założenia otwarcia. Należy do nich: szybkie wyprowadzenie skoczków oraz gońców, zabezpieczenie króla, zajęcie środka szachownicy. Zawodnik, któremu uda się to zrobić jako pierwszemu powinien uzyskać przewagę i mieć łatwiejszą grę. Oczywiście sprawa jest bardziej skomplikowana, gdyż przeciwnik ma identyczny cel jak i my. Trzeba więc wykazać się większym kunsztem samej gry.

22:20, szachyxx
Link
Szachy mają wielowiekową historię, która sięga praktycznie początku naszej ery.

Szachy jaszczurka

Pierwsze gry podobne do szachów były znane w Indiach na początku VI wieku naszej ery. Z Indii przywędrowały do świata arabskiego, gdzie szybko zyskały miano gry hazardowej.

22:06, szachyxx
Link
Przedstawiam krótką historię, jaka przydarzyła się pewnemu szachiście podczas turnieju szachowego. Całe wydarzenie miało dość duży wpływ na przebieg całego turnieju i pozwoliło innym zawodnikom na uzyskanie lepszego wyniku. Niestety nasz bohater nie wyszedł z tego obronną ręką i szybko przekonał się o sile innych szachowych figur.

21:57, szachyxx
Link
Gra w szachy nie jest na tyle skomplikowana, aby jej podstawowe zasady były trudne do opanowania. Czasami wystarczy jedynie 30 minut, aby zapoznać się i zapamiętać podstawowe zasady rządzące partią szachową.

Zasady szachów

Poniżej chcę zaprezentować podstawowe zasady i przepisy, które obowiązują na całym świecie. Ci, którzy są początkujący na pewno się czegoś nauczą, a dla bardziej zaawansowanych będzie to dobra powtórka.

21:49, szachyxx
Link
W domach mamy możliwość pograć z przyjaciółmi oraz z rodziną. Nie trzeba wychodzić z domu, aby rozegrać interesującą partię szachów. Myślę, że warto poświęcić troszeczkę czasu na grę z przyjaciółmi, aby następnie móc z powodzeniem wystąpić w turnieju szachowym.

21:43, szachyxx
Link
W szachy można grać w internecie. Zapraszam do wspólnej zabawy.

Istnieje kilka serwisów internetowych godnych uwagi, które pozwalają na grę w szachy. Zachęcam do wypróbowania.

21:38, szachyxx
Link
Gra w szachy w Polsce jest ostatnimi czasy niezwykle popularna. Zakładane są nowe kluby i stowarzyszenia, a coraz więcej dzieci i młodzieży garnie się przed szachownice. W Polsce organizowane są turnieje szachowe, w których uczestniczą zawodnicy z wielu państw świata. Nasi szachowi arcymistrzowie posiadają wysoki ranking ELO oraz zdobywają medale na olimpiadach szachowych.

Szachy w Polsce

Całe rzesze szachowych sympatyków - amatorów pragnie podwyższać swoje kwalifikacje, aby osiągać coraz to większe sukcesy.

21:28, szachyxx
Link
Archiwum